V času od 28. septembra do 4. oktobra 2024 sva se Maruša Sitar in Mojca Janžekovič udeležili izobraževalnega programa na otoku Reunion, pod naslovom Integracija manjšin skozi dejavnosti na prostem. Ta izkušnja se je izkazala za izjemno dragoceno in skladno z našimi dolgoročnimi razvojnimi cilji, ki jih zasledujemo v okviru Erasmus+ programa.
Udeležba na usposabljanju je bila usmerjena v razvoj učnega okolja, kjer se učenci počutijo vključene in spodbujene k soustvarjanju. Z uporabo sodobnih metod in inovativnih oblik dela sva pridobili nova znanja o tem, kako na praktičen način vključiti otroke z različnimi ozadji in sposobnostmi. Udeležba v programu je bila tudi priložnost za profesionalno izpopolnjevanje. S spoznavanjem novih metod dela, kot so vodene dejavnosti na prostem, sva okrepili svoje kompetence na področju raziskovalnega učenja in uporabe novih tehnologij v izobraževanju.
Na Reunionu smo se udeleženci izobraževanja osredotočili na povečanje telesne aktivnosti učencev in spodbujanje zdravega načina življenja. Del aktivnosti je vključeval pohode po čudovitih naravnih poteh otoka, kar je poudarilo pomen fizične aktivnosti v šolskem okolju. Naši dnevi so bili polni delavnic, kjer smo se učili o pomembnosti strpne in spoštljive komunikacije, kar je ključno za spodbujanje pozitivne klime v razredu. Na usposabljanju smo razpravljali o načinih za reševanje konfliktov in ustvarjanje vključujočega okolja.
Povezovanje z lokalno skupnostjo in drugimi šolami je bilo še eno pomembno področje izobraževanja. S spoznavanjem francoskega izobraževalnega sistema in izmenjavo izkušenj smo udeleženci pridobili vpogled v mednarodne prakse, ki jih lahko vključimo v naše delo doma.
Usposabljanje na Reunionu je bilo uspešno, naporno in nepozabno. Pridobili sva veliko novih znanj, veščin in idej, ki jih bova lahko prenesli v našo prakso. Verjameva, da bo najina izkušnja in novo pridobljeno znanje pozitivno vplivalo na naše učence ter prispevalo k razvoju strpnega in vključujočega učnega okolja.