V okviru projekta Pravljični  studio se je v letošnjem letu oblikovala skupina strokovnih delavk v šolah in vrtcih, ki s stalno skupino otrok (v naši šoli so to tretješolci) kontinuirano razvijamo pripovedovalske aktivnosti.

Namen takšnega dela je deljenje znanja, izkušenj in uvidov na področju spodbujanja pripovedovalskih kompetenc pri otrocih in tudi bolj sistematično merjenje morebitnih učinkov tovrstnega dela. Izhajamo iz izkušenj, znanj in metodologije, ki so jih razvili v Pravljičnem studiu.

Izhodišče za pripovedovalsko delo je Pripovedovalska škatla s pripovedovalskimi pripomočki (pravljične kocke z motivi iz pravljičnega in resničnega sveta, pravljični zemljevid ter prosojnice), ki smo jo vsi, povabljeni k projektu, prejeli v dar.

Vsi mentorji se udeležujemo mesečnih spletnih izobraževanj, na katerih prisluhnemo predavanju Špele Frlic, predstavitvi dobrih praks in predstavitvi poteka projekta.

Od februarja do konca aprila bomo vsi mentorji s svojimi skupinami enkrat na teden izvajali redne pripovedovalske aktivnosti, ki jih bomo tudi zvočno posneli, da bomo čim bolj natančno ujeli verbalno ustvarjanje  otrok.  Naša srečanja enkrat na mesec obiščejo tudi mentorice Pravljičnega studia. Skupino naših tretješolcev je obiskala Špela Frlic, ki je tudi idejna snovateljica projekta. V njeni družbi smo se učili pozornosti, čuječnosti in igranja s pravljičnimi kockami ter se seznanjali z brezmejnostjo lastne domišljije.

V mesecu marcu v Cankarjevem domu že dolga leta poteka Pripovedovalski festival, ki ga letos vodi Tjaša Koprivec. Za otroke, vključene v projekt Pravljičnega studia, so 5. marca pripravili prav poseben dogodek z naslovom: Otroci pripovedujejo zgodbe. V Štihovi dvorani se nas je na pepelnično sredo zbralo kar veliko in mikrofon so tokrat podali mladim pripovedovalcem. Izbrali so si glasbeno spremljavo, osvetlitev ter s pomočjo pravljičnih kock povedali svojo zgodbo. To dejanje je zahtevalo kar precej poguma, ustvarjalnosti, domišljije in sodelovanja z občinstvom. Našo šolo sta predstavljala Karin Lipovšek (3. b) in Vito Kolar (3. a), ki sta z zanimivo in hudomušno zgodbo navdušila občinstvo.

Najbolj posrečene zgodbe otrok (posnete v okviru rednih srečanj ali na javnem nastopu v Cankarjevem domu) bodo ilustrirane in objavljena na spletni strani https://pravljicnistudio.si/zgodbe/.

Na četrtkovih srečanjih se imamo lepo in neskončno uživamo, ko si s pomočjo pravljičnih junakov, pomočnikov, čudežnih predmetov in težav (brez katerih ne gre) izmišljamo zgodbe. Naša domišljija potuje na krilih čudežnih ptic …

Zahvaljujemo se Pravljičnemu studiu, ki nas je povabil k sodelovanju in nam omogoča srečanja z domišljijo na pripovedovalskih urah ter nas je obdaril tudi z vožnjo na pripovedovalski dogodek v Cankarjev dom. Takšnega razkošja nismo vajeni, zato smo še toliko bolj hvaležni.

 Marta Grkman, mentorica Pripovedovalske šole v OŠTB

 

(Skupno 115 obiskov, današnjih obiskov 1)

Orodna vrstica za dostopnost