Na OŠ Toma Brejca Kamnik smo v tednu od 8. do 15. 2. 2025 v okviru projekta Erasmus+ gostili učence iz Španije in Nemčije. Prednostni nalogi projekta »EUcracy« sta bili spoznavanje evropskih vrednot ter aktivno državljanstvo. Skozi pester program so učenci temeljito raziskali omenjeni temi ter hkrati spoznavali naravne lepote Kamnika in Slovenije.
V soboto, 8. 2. 2025, so na železniški postaji Kamnik ob 13.00 slovenski učenci pričakali nemške. Popoldne so preživeli z družinam in odšli na kakšen izlet. Ob 19.00 pa smo učenci pričakali tudi svoje španske učence, s katerimi smo skupaj z našimi družinami preživeli preostanek večera.
Nedelja, 9. 2. 2025, je bila namenjena druženju in raziskovanju Slovenije s Španci oziroma Nemci. Nekateri so jih peljali na ogled Velike planine, v Predjamski grad, v Lipico in na ogled drugih slovenskih znamenitosti. Poskrbeli smo tudi za zabavo in medsebojno druženje na bovlingu, v čokoladnici, na kartingu in drugih zabavnih in nepozabnih doživetjih. Zvečer smo si po dolgem, a čudovitem dnevu doma odpočili in si nabrali novih moči za začetek tedna.
Sara Prezelj, 9. c
Teden smo začeli z ogledom kamniških in ljubljanskih znamenitosti. Da bi goste seznanili z našo državno ureditvijo, smo jih peljali na ogled Državnega zbora. Izčrpni predstavitvi našega sistema je sledil ogled prostorov, kjer je bila glavna atrakcija velika dvorana, kjer potekajo seje Državnega zbora. Učenci so ves čas ogleda sodelovali tudi tako, da so zastavljali vprašanja.
V sredo, 12. februarja 2025, so nas gostili na Občini Kamnik. Namen obiska je bil spodbuditi mlade k razmišljanju o izboljšavah na področju izobraževanja ter jim omogočiti predstavitev njihovih idej pred predstavniki lokalne skupnosti. Učenci so z velikim zanimanjem predstavili svoje pobude in rešitve, ki bi lahko prispevale k še boljši kakovosti izobraževalnega sistema. Podžupanja je gostom izrazila dobrodošlico in poudarila pomen aktivne vloge vsakega posameznika pri oblikovanju boljše družbe. “Evropske vrednote, kot so solidarnost, demokracija, človekove pravice in vladavina prava, so temelj našega sobivanja. Pomembno je, da mladi razumejo svojo moč in vpliv pri oblikovanju prihodnosti,” je izpostavila v nagovoru. Med srečanjem so učenci predstavili konkretne pobude za izboljšave v izobraževalnem sistemu, med drugim predloge za bolj interaktivne učne metode, večjo vključenost digitalnih orodij ter spodbujanje medkulturnega sodelovanja.
Konec tedna je minil v znamenju naravnih lepot Slovenije, saj smo goste peljali v Planico, kjer so podrobneje spoznali naš nacionalni šport – smučarske skoke. Povzpeli smo se tudi na planiško velikanko. Sledil je ogled Zelencev in Bleda. Zadnji dan so bili na vrsti Piran ter Škocjanske jame. Projekt smo zaključili z druženjem in podelitvijo certifikatov vsem udeleženim učencem in učiteljem.
Evelina Štefin