Vpis v 1. razred

Informacije ob vpisu v 1. razred

Za vsakega otroka predstavlja vstop v šolo pomemben dogodek v njegovem življenju, hkrati pa je tudi za starše začetek nekega novega obdobja. Prisotnih je veliko pričakovanj in vznemirjenja, saj otroci prvič stopajo v svet šolskih obveznosti, sklepajo nova prijateljstva ter odkrivajo svoje sposobnosti. Za otroke so pomembni predvsem prvi šolski dnevi, ko se spoznajo s pravili šolskega reda in razvijajo veščine, ki jih bodo potrebovali tekom svojega življenja. Učijo se samostojnosti, odgovornosti in sodelovanja. Pridobivajo obsežno znanje, ki bogati njihov svet, pri čemer pa je ključno, da jih starši spremljate s potrpežljivostjo in razumevanjem ter jim pri tem nudite ustrezno podporo. Te izkušnje bodo namreč pomembno vplivale na njihovo nadaljnje šolanje in osebnostni razvoj.

Vpis otrok v prvi razred osnovne šole bo potekal v februarju 2025. Starši bodočih prvošolcev boste po pošti o datumih vpisa pravočasno obveščeni. Razgovor s svetovalno delavko bo priložnost, da izrazite svoje želje, predloge in opozorite šolo na morebitne težave vašega otroka.

Predvidoma v aprilu/maju 2025 bo potekala delavnica za bodoče prvošolce. Učiteljice bodo za otroke pripravile delavnice, kjer se bodo lahko seznanili s šolo in razredi ter vzpostavili prijeten stik z nami. Hkrati pa bo organiziran tudi sestanek staršev s šolsko svetovalno službo, ravnateljico in specialno pedagoginjo, kjer vas bomo seznanili z vsebinskimi in organizacijskimi informacijami o prvem razredu ter predstavili učiteljice bodočih prvih razredov. Avgusta 2025 pa bo z učiteljicami in vzgojiteljicami prvega razreda načrtovan roditeljski sestanek za starše bodočih prvošolcev. O vseh točnih datumih boste starši obveščeni naknadno.

Ugotavljanje pripravljenosti in odložitev všolanja

Ob vpisu otroka v osnovno šolo se lahko na željo staršev preveri pripravljenost otroka za začetek šolanja. Če starši predlagajo odložitev všolanja, ker menijo, da njihov otrok še ni pripravljen, ali pa če to predlaga zdravstvena služba, je preverjanje pripravljenosti obvezno.

Otroku se lahko na predlog staršev oziroma na predlog šolske svetovalne službe ali zdravstvene službe v soglasju s starši iz zdravstvenih ali drugih razlogov odloži všolanje za eno leto. Če razmišljate o odložitvi všolanja vašega otroka, se obrnite na psihologinjo Majo Tartara (na elektronski naslov: maja.tartara@ostb.si ali na številko: 070 656 802) in jo s tem tudi seznanite.

Če vaš otrok že obiskuje psihologa, logopeda ali ima veljavno odločbo o usmeritvi za otroke s posebnimi potrebami, vas prosimo, da nas o tem ob vpisu obvestite. Le tako mu bomo lahko ustrezno pomagali že na začetku šolanja.

Pred začetkom šolanja imajo otroci obvezen zdravniški pregled pri šolskem zdravniku, za kar boste prejeli vabilo iz ZD Kamnik.

Šolski okoliš

Starši vpisujete otroka v osnovno šolo v šolskem okolišu, kjer otrok stalno ali začasno prebiva. Vpis v drugo osnovno šolo ali izpis iz nje je mogoč le, če matična šola in izbrana šola s tem soglašata.

Prepis na drugo osnovno šolo

Starši lahko otroka vpišete v prvi razred osnovne šole, ki ni v vašem šolskem okolišu, če ta šola s tem soglaša. Če se učenec med šolanjem preseli v območje druge osnovne šole, ima pravico dokončati šolanje na šoli, v katero je bil prvotno vpisan.

V kolikor želite vašega otroka vpisati na drugo osnovno šolo (v drugem šolskem okolišu), medtem ko otrok spada v naš šolski okoliš, morate:

• Najprej vpisati otroka na našo šolo in nas o svoji nameri obvestiti.
  • Najkasneje v 14 dneh po izteku roka za vpis na izbrano šolo, v katero želite otroka vpisati, vložiti pisno vlogo za prepis, v kateri navedete razloge za prešolanje.

O soglasju za prepis se dogovorita matična šola in izbrana šola, kamor želite vpisati otroka.

Prepis iz druge osnovne šole na OŠ Toma Brejca

Starši otroka, ki ne prebivate v šolskem okolišu Osnovne šole Toma Brejca, svojega otroka najprej vpišete v matično šolo. Nato lahko vložite pisno vlogo za prepis na Osnovno šolo Toma Brejca. Za ta postopek je potrebno soglasje obeh šol. O vlogi bo naša šola odločala po posvetovanju in pridobitvi soglasja matične šole.

Vloga mora biti podpisana s strani obeh staršev in velja le v izvirniku.

O vlogi za prepis odloča zaprošena šola, ki pa se je dolžna obvezno posvetovati z matično šolo. Zaprošena šola ni zavezana, da ugodi prošnji staršev, če bi to vplivalo na njeno organizacijsko in kadrovsko strukturo ter prostorske zmogljivosti. Prav tako vpis ni možen, če bi bil v nasprotju z navodili ustanoviteljice Občine Kamnik, ali če bi se s tem zmanjšalo število učencev v šolskem okolišu, kar bi lahko vplivalo na status šole ali celo povzročilo njeno ukinitev.

Kontaktna oseba

Vpisni postopek vodim Lara Jeraj, socialna pedagoginja in šolska svetovalna delavka. Za več informacij sem dosegljiva na:

• Telefonski številki: 070 617 605
  • Elektronski pošti: lara.jeraj@ostb.si